* – WYMAGANE POLE

Lista artykułów

 • Czy ściana Twojego budynku jest właściwie przygotowana pod klejenie termoizolacji?

  Baza wiedzy

  Prace ociepleniowe należy rozpocząć od sprawdzenia i przygotowania podłoża, do którego będziemy mocować styropian lub wełnę. Bez względu na to czy mamy do czynienia z podłożem w nowo wybudowanym budynku czy w budynku już istniejącym  (niekiedy z istniejącą już warstwą ocieplenia, która ma być zmodernizowana), musimy zadbać o to, aby podłoże było stabilne, suche, równe i oczyszczone. Prawidłowo przygotowane podłoże powinno mieć odpowiednią wytrzymałość, umożliwiającą zamocowanie ocieplenia.

 • Dlaczego należy zastosować listwę startową przed montażem ocieplenia?

  Baza wiedzy

  Listwa startowa (lub kapinosowa) oznacza element rozpoczynający montaż ocieplenia. Taką funkcję pełnią odpowiednio wyprofilowane listwy aluminiowe lub tworzywowe, często uniwersalne co do grubości termoizolacji. To element systemu ociepleń, który ułatwia prawidłowe przyklejenie termoizolacji oraz chroni dolną część płyt styropianowych przed gryzoniami, przepływem powietrza pomiędzy termoizolacją i ścianą i uszkodzeniami mechanicznymi.

 • Jak powinien być przyklejony styropian, a jak wełna?

  Baza wiedzy

  Minimalnym wymaganiem klejenia płyt termoizolacyjnych jest tzw. metoda „pasmowo-punktowa”. Polega ona na naniesieniu zaprawy klejącej na obrzeżach płyt pasami o szerokości 3-6 cm, a na pozostałej powierzchni „plackami” . Pasma nakładamy na obwodzie płyty w odległości około 3 cm od krawędzi tak, aby po przyklejeniu zaprawa nie wyciskała się poza krawędzie płyty.

 • Jak można sprawdzić jakość podłoża przed ociepleniem?

  Baza wiedzy

  Aby ocenić czy podłoże jest prawidłowo przygotowane do przyklejania płyt termoizolacyjnych należy wykonać prosty test przyczepności. Próba ta polega na przyklejeniu zaprawą klejąca do styropianu na elewacji, około 10 próbek styropianu fasadowego o wym. 10x10 cm i grubości 5 cm. Po min. 48 -72 h w optymalnych warunkach pogodowych należy dokonać ich ręcznego oderwania.

 • Dlaczego ważne jest wykonanie obwodowego pasma kleju na płycie termoizolacyjnej?

  Baza wiedzy

  Nadszedł czas, aby podeprzeć właściwą argumentacją zasadność wykonywania obwodowego pasma kleju podczas przyklejania płyt termoizolacji. Okazuje się, że metoda klejenia jest niezwykle istotna i wpływa m.in na nieodkształcalność płyt czy bezpieczeństwo w przypadku pożaru. Dowiedz się dlaczego płyty termoizolacyjne należy kleić metodą "pasmowo-punktową".

 • Na co należy zwrócić uwagę podczas wykonywania warstwy zbrojącej?

  Baza wiedzy

  Warstwa zbrojona – warstwa kleju systemowego, w której zatopiona jest co najmniej jedna systemowa  siatka z włókna szklanego.  Warstwa zbrojona stanowi bardzo ważny element ocieplenia. Przejmuje i przenosi naprężenia termiczne, zabezpiecza przed uszkodzeniami oraz ma stanowić stabilne  podłoże dla wyprawy tynkarskiej.

 • Co jest najważniejsze przy realizacji warstwy tynkarskiej?

  Baza wiedzy

  Warstwa wierzchnia ocieplenia to ochrona budynku przed czynnikami atmosferycznymi i jego estetyka. Bardzo ważne jest, aby właściwie dobrać tynk do rodzaju zastosowanego materiału termoizolacyjnego oraz prowadzić prace tynkarskie w stabilnych warunkach atmosferycznych.

 • Równa płaszczyzna płyt - aspekt dekoracyjny

  Baza wiedzy

  Podczas klejenia termoizolacji warto również zwrócić uwagę, aby materiał termoizolacyjny tworzył po zamocowaniu równą płaszczyznę. Jest to bowiem ostatni moment kiedy możemy zadbać o estetyczny wygląd naszej elewacji. Niestety bardzo trudne, a często niemożliwe jest uzyskanie idealnej płaszczyzny ocieplenia, szczególnie na wielkich obszarach elewacji, co bardzo często podkreśla słońce. Da się jednak w dużej mierze uniknąć efektów jak poniżej przestrzegając zasad kontroli równości płaszczyzny przyklejanych płyt termoizolacji.